Jak prać sweter, aby go nie zniszczyć?

Jak prać sweter, aby go nie zniszczyć?

Jesienią i zimą, czyli chłodnych porach roku, które zbliżają się nieubłaganie, uwielbiamy otulić się ciepłym i mięciutkim w dotyku swetrem. To element garderoby niezwykle uniwersalny, który praktycznie nigdy nie wychodzi z mody i świetnie pasuje zarówno do spodni, jak i do spódnicy, do stylu codziennego, swobodnego i casualowego, jak i do bardziej oficjalnych, biurowych stylizacji oraz na wiele okazji. Jak jednak dbać o swetry, aby posłużyły nam w swojej niezmienionej formie przez jak najdłuższy czas?

 

Jak prać swetry w pralce?

Zobacz nasze SWETRY

Przede wszystkim warto zapoznać się z uniwersalnymi i ważnymi regułami co do prania oraz pielęgnacji swetrów. Czy można robić to w pralce, a może tylko i wyłącznie ręcznie lub w profesjonalnej pralni? Na szczęście z reguły nie ma ku temu przeciwwskazań, jednak przed zrobieniem prania, warto każdorazowo sprawdzić instrukcje, które widnieją na metce. Wszystko zależy bowiem od konkretnego składu danego swetra. Z niektórymi, zwłaszcza z tymi wykonanymi z tkanin syntetycznych nie trzeba obchodzić się aż tak delikatnie, jak w przypadku tych naturalnych, wykonanych z droższych i bardziej ekskluzywnych materiałów. Mówiąc ogólnie, swetry powinno prać się raczej w krótkich i delikatnych programach, rezygnując przy tym z procesu wirowania. Wiele pralek posiada nawet specjalnie dedykowane funkcje, na przykład do prania wełny, czy bawełny, z których warto w tym celu skorzystać.

 

W ilu stopniach prać swetry

Temperatura prania swetrów i kardiganów nie może być zbyt wysoka i nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Najbardziej delikatne modele mogą wymagać jednak nawet niższych wartości – 30 lub nawet tylko 20 stopni lub narzucać konieczność wyłącznie prania ręcznego. W takim przypadku najlepiej będzie namoczyć sweter w misce bądź wannie z ciepłą wodą oraz odrobiną płynu zmiękczającego bądź specjalnego detergentu do tkanin delikatnych. Część materiałów - typu akryl, wełna, czy bawełna nie powinny stanowić żadnych problemów w kwestii prania. Inne natomiast, jak alpaka, kaszmir, czy jedwab, mogą okazać się nieco bardziej problematyczne i wymagające ostrożniejszego podejścia.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W przypadku swetrów nie bez znaczenia jest także proces suszenia. Najlepiej robić to na płasko, bez wieszania na suszarce bądź sznurze do prania w tradycyjny sposób, ewentualnie na wieszaku oraz nie narażać na bezpośrednie oddziaływanie silnych promieni słonecznych. Swetry można także na ogół bezpiecznie suszyć w suszarce bębnowej. Już wypranych nie powinno się mocno wyciskać z nadmiaru wody, może bowiem to prowadzić do odkształceń. A co sprawia, że swetry kurczą się w praniu? Może tak się stać jeżeli ustawimy zbyt silny program oraz wypierzemy sweter w zbyt wysokiej temperaturze lub używając silnych detergentów. W szczególności jednak to zbyt gorąca woda wpływa na kurczenie się włókien tkanin naturalnych. W jaki sposób jeszcze możemy zadbać o swoje swetry? Warto od czasu do czasu pozbyć się ewentualnych zmechaceń, najlepiej wykorzystując w tym celu bezpieczną golarkę do ubrań. Swetry w szafie najlepiej przechowywać po prostu na półkach, złożone w kostkę.

Udostępnij: